Kroniki Trekingu: Pieniny i Beskid Sądecki 19-21.04.2024

1 marca 2024
Kroniki Trekingu: Pieniny i Beskid Sądecki 19-21.04.2024

Pieniny to unikatowa grupa górska na całą skalę Karpat. Świadczy o tym przełom Dunajca, który uznawany jest za najpiękniejszy w środkowej Europie oraz mnogość wapiennych skał porozrzucanych po terenie niczym  ostatki dawnych szczytów górskich zniszczonych na skutek uderzenia meteoru. Polany pasterskie, owce, skalne szczyty, zapierające dech w piersi widoki na Beskidy i Tatry Wysokie, mocne podejścia, malownicze wąwozy to elementy, które malują nam cały obraz Pienin i Beskidu Sądeckiego. Treking w tej bajkowej scenerii w połączeniu z praktyczną wiedzą poruszania się po szlakach górskich i towarzystwem Podróżnika i Przewodnika to przepis na niezapomniany weekend w sercu polskich Karpat!


Na skróty:

Dla kogo?

Baza noclegowa

Program wyjazdu

Zalecane wyposażenie

Terminy i cena

Zapisy


SPECYFIKA OBOZU

 

2 dni trekkingu z praktycznymi elementami

Zaczynamy z najbardziej znanej miejscowości położonej na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego – Szczawnicy. Spotykamy się w centrum miejsca, gdzie bezpiecznie zostawiamy swoje pojazdy i kierujemy się w stronę miejsca noclegowego. Zabieramy cały dobytek na do plecaka na 2 dni trekkingu i noclegu (pierwszy nocleg w schronisku, drugi nocleg na kwaterze). Spokojnie, jeżeli nie wiesz jak się spakować i co zabrać poniżej masz wyszczególnioną listę zalecanego wyposażenia (kliknij tutaj). W trakcie obozu wejdziemy na najwyższe szczyty Pienin i Beskidu Sądeckiego zaliczane do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór. Odpowiednio będą to:

  • Radziejowa (1262m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
  • Wysoka (1050m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pienin

Ze szczytów jak i z okolicznych polan doświadczymy fenomenalnych widoków na Beskidy i Tatry. W trakcie przejść poznamy tajniki w zakresie podchodzenia i schodzenia w różnych warunkach terenowych z kijkami lub bez (wskazana dowolność), orientowania się w terenie oraz wyboru trudności tras górskich. Dowiemy się co zrobić kiedy zgubimy się na górskim szlaku oraz jak zachowywać się, tak aby leśnych drapieżników nie spotkać. W trakcie obozu każdy będzie miał możliwość zadawania pytań, wyrażania własnych doświadczeń, poruszania interesujących tematów oraz dawania informacji zwrotnych. Wieczorami natomiast odbędą się luźne wykłady w górskim klimacie.

Prelekcja I: Niebieski Szlak Karpacki + buty w góry i warstwy odzieży

Poruszymy praktyczną tematykę związaną z doborem obuwia terenowego. Rozwiążemy wszystkie tajemnice związane z doborem obuwia oraz technologiami występującymi w terenowych butach. Buty wysokie czy niskie? Jaka twardość i o co w niej chodzi? Co to jest Vibram, Gore-Tex oraz czy napewno to muszą buty posiadać? Skórzane, syntetyczne, czy materiałowe? Na te oraz wiele innych pytań uzyskacie pełną odpowiedź podczas wykładu. Ostatnim tematem będzie rozłożenie na czynniki pierwsze warstw odzieży oraz prawidłowego ubierania się na górskie, a w szczególności zimowe warunki. Śmiało przygotujcie własne zagadnienia, na które uzyskacie pełną, praktyczną odpowiedź.

Pogadanka z ustanowienia rekordu szybkości na drugim najdłuższym szlaku turystycznym w Polsce – Niebieskim Szlaku Karpackim (455km w 12 dni). Podczas prelekcji omówię specyfikę poruszania się w samotności w górskim terenie w warunkach zimowych oraz jak radzić sobie zimą w górach zarówno sprzętowo jak i mentalnie.

Prelekcja II: Quiz i ciekawe trasy w polskich Karpatach

Zagramy w quiz dotyczący tematyki gór, Beskidów i Tatrów. Do wygrania będą miłe nagrody! Włączymy rywalizację, gdyż gra odbędzie się na żywo, a ten kto trafnie i szybciej odpowie zdobędzie więcej punktów. Po każdym pytaniu będzie podsumowanie, a na koniec wyłonimy 3 pierwsze miejsca! Następnie przedstawimy Wam kilka ciekawych, godnych uwagi tras w Pieninach i Beskidzie Sądeckim. Bowiem przyjeżdża się tu raz, a potem już tylko wraca. Po atrakcjach będzie czas na wspólne gry i kontemplowanie górskiego klimatu w sercu Bieszczadów.


DLA KOGO?

Obóz przeznaczony jest dla wszystkich kochających aktywność w górach i przebywanie w ich majestacie, a przede wszystkim dla osób:

  • Regularnie jeżdżących w góry na klasyczne trekkingi
  • Chcących zwiększyć swoje umiejętności praktycznego poruszania się po górach w warunkach letnich i zimowych, nawigowania i orientacji w terenie oraz umiejętnego poruszania się po szlakach, planowaniu tras i doboru pod swoje możliwości kondycyjne
  • Chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu wiedzy o sprzęcie górskim a w szczególności obuwiu, odzieży i akcesoriach
  • Chcących poznać ciekawostki i informacje o otaczającym go terenie

INDYWIDUALNA KONSULTACJA

Przed wyjazdem bdziesz miał moliwość odbycia spotkania/rozmowy on-line ze mną, podczas której porozmawiamy na temat przygotowania sprztowego, technicznego, kondycyjnego oraz merytorycznego. Otrzymasz take odpowiedzi na wszystkie pytania. Bdzie to swoista odprawa przed niezwykł Przygod 🙂


Baza noclegowa

 

Nocleg I: Bacówka pod Bereśnikiem

Całoroczne Schronisko Orlica to piękne i klimatyczne miejsce, usytułowane na obrzeżu uzdrowiskowej miejscowości Szczawnicy, która słynie z Pijalni Wód Mineralnych. Jest to obiekt wczasowo-turystyczny, który został przez nas gruntownie wyremontowany i odnowiony.

Nocleg II: Partykówka Jaworki

Najdalej na wschód wysunięta miejscowość w Pieninach. Wieś związana z Łemkami – Rusinami Szlachtowskimi oraz mnogą ilością hal wypasowych. Stąd wyprowadzają trasy do dwóch najbardziej znanych wąwozów: Homole i Białej Wody. Otoczeni wapiennymi skałami pienińskiego pasa skałkowego w ciszy i spokoju doświadczymy regeneracji i wybornego, lokalnego jadła.


PROGRAM WYJAZDU

 

Dzień I – Wjeżdżając w Pieniny

  • 18:00 – Spotkanie w Szczawnicy
  • Przejście do Bacówki pod Bereśnikiem
    • Dystans: 3 km
    • Przewyższenie: +300m
    • Czas: 1 godzina
    • Specyfika szlaku: beskidzki, dobrze wydeptany szlak
  • Prelekcja I
  • Wieczór spędzony na rozmowach w jednym z najbardziej klimatycznych schronisk górskich w Beskidach
Parametry przejścia

Dzień II – Beskid Sądecki – Radziejowa 1262m n.p.m.

  • 8:00 śniadanie
  • Wyjście w góry
    • Trasa: Bacówka pod Bereśnikiem – Dzwonkówka – Schronisko PTTK Przehyba – Radziejowa – Wielki Rogacz – Obidza – Jaworki
    • Dystans: 25km
    • Czas: 7-9 godzin
    • Różnica wzniesień: +1050m/-1200m
    • Punkty GOT (Górska Odznaka Turystyczna) – 37
    • Ilość szczytów do Diademu Polskich Gór: 1 (Radziejowa 1262m n.p.m.)
    • Ilość szczytów do Korony Gór Polski: 1 (Radziejowa 1262m n.p.m.)
    • Podczas trekingu wyjdziemy na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejową z wieżą widokową. Odwiedzimy także 2 schroniska i doświadczymy prawdziwego, beskidzkiego klimatu
  • Obiadokolacja
  • Prelekcja II
  • Wieczór spędzony na rozmowach i wymianie doświadczeń
Parametry przejścia – Trasa GŁÓWNA (wg programu)

Dzień III – Pieniny – Wysoka 1050m n.p.m.

  • 8:00 śniadanie
  • Wyjście w góry
    • Trasa: Jaworki – Wąwóz Homole – Wysoka – Durbaszka – Wysoki Wierch – Szafranówka – Palenica – Szczawnica
    • Dystans: 15km
    • Czas: 5-6 godzin
    • Różnica wzniesień: +870m/-970m
    • Punkty GOT (Górska Odznaka Turystyczna) – 24
    • Ilość szczytów do Diademu Polskich Gór: 1 (Wysoka 1050m n.p.m.)
    • Ilość szczytów do Korony Gór Polski: 1 (Wysoka 1050m n.p.m.)
    • Trasa wiedzie najpiękniejszą częścią Pienin z polanami widokowymi na Beskidy i Tatry. Podczas przejścia wejdziemy na najpiękniejszy widokowy szczyt Pienin – Wysoki Wierch i zdobędziemy najwyższy szczyt Pienin – Wysoką 1050m n.p.m.
  • Oficjalne zakończenie obozu z możliwością wspólnej popołudniowej posiadówki w jednej ze szczawnickich knajp
Parametry przejścia
Parametry przejścia – Trasa GŁÓWNA – (wg programu)

Parametry przejścia – Trasa dłuższa

Już na początku dnia trzeba nam zadycować, który wariant trasy wybierzemy tego dnia. Decyzję podejmujemy wspólnie podczas śniadania w zależności od kondycji Uczestników, nastawienia, pogody, warunków szlakowych oraz opinii Przewodnika.


PROWADZĄCY

PODRÓŻNIK:  Piotr Jurkowski – GdzieBądź

Najlepiej niech opisze sam siebie 🙂

„A jakby tak rzucić to wszystko i wyjechać GDZIE BĄDŹ?” Długo biliśmy się z tą myślą. Postanowiliśmy z nią przegrać i sprawdzić na własnej skórze. Przy okazji spontanicznej podróży dookoła świata zaczęliśmy nagrywać na YouTube. I tak już zostaliśmy :-)”

Ktokolwiek porusza się i interesuje podróżniczym światem oraz szuka inspiracji napewno gdzieś po drodze widział, spotkał i słyszał niepowtarzalny styl Piotera! Albowiem o Piotrze pisać wiele nie trzeba, wystarczy wpisać w internecie i zobaczyć jaki kawał pięknej, podróżniczej roboty wykonuje, to samo się maluje!


PRZEWODNIK: Paweł Pabian – KRONIKA PODRÓŻNIKA

Zapalony miłośnik gór i Przewodnik Górski z uprawnieniami na cały teren Beskidów, poczynając od Beskidu Śląskiego na Bieszczadach kończąc.

Do jego górskich dorobków może wliczyć najwyższy szczyt Alp Mont Blanc (4810 m.n.p.m.), czy położony w Kirgistanie Pik Lenina o wysokości 7134 m.n.p.m., zaliczany do prestiżowego odznaczenia Śnieżnej Pantery. Ustanowił rekord szybkości pieszego, samotnego pokonania drugiego co do długości szlaku turystycznego w Polsce – Niebieskiego Szlaku Karpackiego o długości 450 km w czasie 164 godzin. Na swoim koncie ma ustanowienie rekordu szybkości w zdobyciu Korony Polskich Gór w wersji bez wsparcia (28 szczytów w 110 godzin i 50 minut) oraz jako pierwszy człowiek w historii – Diademu Polskich Gór (80 szczytów w 300 godzin). Ostatnie projekty realizował podczas ciężkiej, polskiej zimy na dwóch najdłuższych szlakach długodystansowych w Polsce. W 2021 roku ustanowił rekord zimowego pieszego przejścia najdłuższego szlaku turystycznego w Polsce: Głównego Szlaku Beskidzkiego w formie bez wsparcia i pomocy osób trzecich z całym ekwipunkiem na plecach (520 km w 10 dni 11 godzin 45 minut). Z kolei w lutym 2022 roku ustanowił rekord zimowego przejścia na drugim co do długości, najdzikszym i najbardziej wymagającym szlaku w Polsce – Niebieskim Szlaku Karpackim (455km w 12 dni) podczas którego 10 dni pod rząd poruszał się na nartach skiturowych.

Ekstremalny sport oraz ciągła praca nad swoim rozwojem i poprawianiem wydajności uruchomiła cel by zapalać miłość do gór wśród ludzi i pokazywać, że każdy doświadcza gór oraz przyrody na swój wyjątkowy sposób.


ZALECANE WYPOSAŻENIE

  • Buty powyżej kostki z agresywnym bieżnikiem o twardszej podeszwie
  • Stuptuty – ochraniacze błotne/śniegowe
  • 2 pary skarpet grubszych, syntetycznych lub z dodatkami wełny merino, wystające za cholewkę buta
  • Apteczka osobista i zabezpieczenie:
    • Leki wg własnych predyspozycji i ewentualnych zaleceń
    • Plastry Compeed na obtarcia (kilka sztuk różnych rozmiarów)
    • Bandaż elastyczny
    • Maść na odparzenia i obtarcia
    • Krem zimowy z filtrem
    • Pomadka
  • Plecak około 30 litrów
  • 2 x Bielizna pod spodnie
  • Spodnie oddychającego, elastyczne, szybkoschnące i odporne na przewiewanie
  • I warstwa – bielizna termoaktywna, dopasowana do ciała: getry pod spodnie i koszulka na długi rękaw (syntetyk, poliamid, polipropylen, elastan, merino); Zalecane 2 sztuki
  • II warstwa: polar oddychający ze stójką lub kapturem
  • III Warstwa: kurtka docieplająca z wypełnieniem syntetycznym (coreloft, Primaloft i inne) lub naturalnym (wełna, merino, puch) – w zależności od temperatury, wszak noce bywają w górach mocno chłodne
  • IV Warstwa: kurtka typu softshell z membraną wiatroszczelną lub typu hardshell z membraną wodoszczelną i wiatroszczeolną (Powertex, Gore-Tex)
  • 2 pary rękawiczek: cienka i grubsza warstwa (dobór i ilość w zależności od pogody)
  • Komin elastyczny
  • 2 czapki: cienka i grubsza
  • Naładowany telefon komórkowy
  • Czołówka z naładowanymi bateriami lub akumulatorem
  • Ważny dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport (będziemy poruszać się w strefie nadgranicznej)
  • Gotówka (nie wszędzie można płacić kartą)
  • Prowiant na czas przejścia (1 dzień wyprawowy)
    • 2 litry płynów: woda + zalecany jest ciepły płyn w termosie (ciepła woda, gorąca herbata w ilości około 500-750 ml)
    • posiłek w środkowe części przejścia, dnia w zależności od stosowanej diety oraz preferencji (przykłady: gotowe kanapki, chleb, kabanosy, orzechy,  konserwa mięsna lub rybna)
    • Szybka energia: batony, wafelki, orzechy w czekoladzie, rodzynki, banany, orzechy, mleko w tubce, żele energetyczne

CENA: 850 zł

 

Termin: 19-21.04.2024

 

Limit Uczestników: 20

 

Dodatkowo płatne (dla chętnych)

  • 200 zł – wspólny transport z Rzeszowa (spotykamy się na hali Podpromie, maksymalnie 7 osób)

Cena zawiera:

  • 2 noclegi
  • 2 śniadania
  • 2 obiadokolacje
  • Towarzystwo Podróżnika Piotera – twórcy kanału GdzieBądź
  • Towarzystwo Przewodnika uprawnieniami Państwowymi przez cały obóz
  • Prelekcje, szkolenia
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
  • Indywidualna konsultacja przed obozem

Bonusy

  • Nagrody podczas quizu dla 3 pierwszych osób.
  • Gadżet dla każdego Uczestnika

ZAPISY

 

Paweł Pabian

kom. 601 826 883

Mail: podroznikakronika@gmail.com

     

0 komentarz

Mogą cię także zainteresować

Napisz co myślisz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.