Słowacja i Węgry: Budapeszt

Plan wycieczki

Dzień I – Słowacja: Dubnickie Kopalnie Opali

 • Wyjazd
 • Opalove Bane – zwiedzanie jedynej w Europie i jednej z kilku na świecie kopalni szlachetnych kamieni – opali. Kute ręcznie w wulkanicznym andezycie korytarze mają w sumie 30 km długości, a podziwiać możemy opale mleczne i te najcenniejsze – różnobarwne. To tutaj znaleziono legendarnego Harlekina – największy opal znaleziony na świecie
 • Przejazd przez Słowację na Węgry do Tokaju
 • Przejazd do stolicy Węgier – Budapesztu
 • Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg

Dzień II – Węgry: Budapeszt

 • Wzgórze Gellerta

Jedno z kilku wzgórz, na których położona jest Buda. W połowie wysokości, wśród drzew można zauważyć pomnik przedstawiający biskupa Gellerta, który w jednej dłoni trzyma krzyż, a drugą ma skierowaną w geście ewangelizacji. Po kilku latach do posągu dobudowano kolumnadę i postaci pogan pragnących nawrócić się na wiarę katolicką. Spod pomnika wypływa wodospad. Na wzgórzu znajduje się również cytadela. Powstała w 1851 r po upadku Wiosny Ludów na Węgrzech aby dać możliwość Habsburgom kontroli buntowniczego miasta. Z jej okolic roztacza się wspaniały widok na miasto. Wzdłuż kamiennych murów ustawiono repliki dział wykorzystywanych do obrony wzgórza podczas II wojny światowej oraz tablice z fotografiami ukazującymi rozwój miasta na przestrzeni ostatnich stuleci. Pomnik Wolności stoi na południowo wschodnim krańcu wzgórza Gellerta. Powstał po II wojnie światowej. Rzeźba przedstawia kobietę z wzniesionymi w górę rękoma, w których trzyma gałązkę – symbol pokoju. Posąg o wysokości 14 m umieszczony jest na 26-metrowym postumencie, dzięki czemu góruje nad miastem. U stóp pomnika stoją postaci św. Jerzego walczącego ze smokiem i anonimowego mężczyzny z pochodnią.

 • Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie

Jednak najciekawszą częścią stolicy jest oczywiście Wzgórze Zamkowe , to część miasta która odpowiada naszym wyobrażeniom o tradycyjnej,  siedzibie władz potężnego państwa i leżącej u jego boku historycznej starówce zamieszkałej przez elity. Teren ten w całości został wpisany na liste UNESCO. Obszar ten zdecydowanie odróżnia się od reszty miasta. Klimatyczne średniowieczne i barokowe uliczki, knajpki i kawiarnie, piękna zabudowa oraz brak pośpiechu. Wejście na teren zamku jest darmowy, płatne są natomiast znajdujące się tam muzea. Jak Węgierska Galeria Narodowa czy Muzeum Historii Budapesztu. Naprzeciwko głównej bramy wejściowej na zamek stoi Pałac Sándora, oficjalna siedziba Prezydenta Węgier. Centralnym punktem jest oczywicie  Plac Świętej Trójcy wraz z zajdującym się tam kościołem NMP popularnie zwanym kościołem Macieja, ale nie zapominajmy nie kościołem św. Macieja bo obojętnie jak wielkim władcą był Maciej Korvin to nigdy nie był świętym. Baszta Rybacka

 • Kościół Macieja

Centralnym punktem jest Plac Świętej Trójcy wraz z znajdującym się tam kościołem NMP popularnie zwanym kościołem Macieja, ale nie zapominajmy, nie kościołem św. Macieja bo obojętnie jak wielkim władcą był Maciej Korvin to nigdy nie był świętym.

 • Bazylika św. Stefana

Bazylika świętego Stefana w Budapeszcie jest jednym z największych kościołów na Węgrzech. Nie bez powodu nosi właśnie to imię – święty Stefan to patron Węgier, a w bazylice jest przechowywana najważniejsza węgierska relikwia, zmumifikowana dłoń świętego. Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1848, jednak na jej ukończenie przyszło czekać mieszkańcom Budapesztu ponad 50 lat. Okazało się, że z powodu bliskości Dunaju konieczne jest wzmocnienie fundamentów. Budowla, jak przystało na kościół poświęcony najważniejszemu węgierskiemu świętemu, imponuje potężnymi rozmiarami. Wysokość kopuły to 96 metrów, dokładnie tyle, ile wynosi wysokość kopuły położonego niedaleko Parlamentu. Miało to symbolizować równość władzy świeckiej i kościelnej w państwie.

 • Czas wolny w centrum na kawę
 • Parlament (Országház)

Jest to symbol Budapesztu i jednocześnie jeden z największych gmachów parlamentów na świecie. Wygląda zjawiskowo zarówno w dzień jak i w nocy. Budynek ten jest punktem obowiązkowym każdego, kto przyjeżdża zwiedzać Budapeszt. Należy podziwiać go zarówno z bliska, w środku, oddali jak i pokładu statku. zwraca uwagę podobieństwo do parlamentu Brytyjskiego. Oba w neogotyckim stylu, oba tuż nad rzeką. Jednak to ten nad Dunajem jest większy, chociaż wykorzystywana jest faktycznie tylko jego połowa, a druga część jest udostępniona zwiedzającym oraz na różne okazje i wydarzenia.

 • Plac Bohaterów (Hősök tere) 

Jeden z największych i najpiękniejszych placów w Budapeszcie. W jego centrum stoi słynny  Pomnik Bohaterów, będący symbolem państwowości węgierskiej, oraz umieszczony tu w latach 20-tych XX wieku Grób Nieznanego Żołnierza. Budowę Placu rozpoczęto w 1894 r. dla uczczenia tysięcznej rocznicy założenia państwa węgierskiego. Autorem projektu był Albert Schickedanz, a wykonawcą – rzeźbiarz György Zala. Na środku placu,  wznosi się 36-metrowa kolumna, na szczycie której widzimy archanioła Gabriela. W prawej ręce trzyma on podwójny krzyż, w lewej zaś unosi  Koronę św. Stefana. Na cokole kolumny stoją posągi jeźdźców, które przedstawiają nam przywódców plemion Węgierskich – księcia Árpáda, oraz jego sześciu wodzowie .  Następnie wybitni władcy i przywódcy Węgier.

 • Przejazd na obiadokolację i nocleg

Dzień III – Słowacja: Solivar

 • Śniadanie
 • Wyjazd w kierunku Słowacji
 • Solivar Preszów – zwiedzanie jedynej tego rodzaju kopalni soli w środkowej Europie z największym drewnianym kieratem na świecie! Przejdziemy cały proces wydobycia solanki na powierzchnię wraz z późniejszym procesem odzyskania soli z solanki. Była to jedna z ważniejszych kopalni w Monarchii Habsburgów!
 • Wyjazd w drogę powrotną w kierunku Polski

Napisz, zadzwoń

Odpowiem na wszystkie pytania i ułożę szczegółowy plan wyjazdu dopasowany dla Twojej klasy
Telefon: 601 826 883
Mail: podroznikakronika@gmail.com

Kalkulacja nastąpi po wspólnym ustaleniu ilości Uczestników, specyfiki wycieczki oraz ilości i rodzaju atrakcji.


Cena zawiera

 • Przewodnika/Pilota z uprawieniami państwowymi. Tylko i wyłącznie ten z Pasją 🙂
 • Dedykowanego Przewodnika Miejskiego po Budapeszcie
 • Transport, parkingi
 • Ubezpieczenie NNW
 • Atrakcje wymienione w programie + indywidualne ustalenia dodatkowe
 • 2 x nocleg
 • 2 x śniadanie
 • 1 x obiad

Galeria zdjęć